Shrnutí roku 2007

PLAMEN v Brtnici

13.10.2007 - Hra PLAMEN, ve které se testuje požárnická všestrannost u žáků a dorostenců, má na Jihlavsku za sebou podzimní kolo. Do Brtnice se v sobotu sjely týmy dobrovolných hasičů z celého okresu Jihlava.

"Špička je Nevcehle, Sedlejov, Příseka a Brtnice. O budoucnost hasičů se tam bát nemusíme," zhodnotil hlavní rozhodčí Jiří Bláha. Na programu byly dvě soutěže - požární útok CTIF a branný závod. Na trati požárního útoku závodníci nejprve přeskočili vodní příkop a bariéru, pak se proplazili osmimetrovým tunelem o rozměrech 60 x 80 centimetrů a přeběhli lávku. Nakonec přišlo na řadu stříkání vody do terčů, rozeznávání technických prostředků hasičů a nedílnou součástí závodů bylo i správné uzlování. "Nejtěžší byl tunel," uznal kapitán žáků z Příseky Vojta Doucha.

"Při stříkání na terč musí závodníci z deseti litrů vody v zásobníku nastříkat přesně alespoň pět litrů. Pokud to nesplní, je pak už celkový výsledek špatný," poznamenal k důležité pasáži na trati požárního útoku CTIF vedoucí mládeže u dobrovolných hasičů v Brtnici Josef Pisk.
"Je vid
ět, kdo trénuje a kdo netrénuje. Problémy mají děti na konci trati, když váží uzly a určují technické prostředky. Na některé dolehne psychicky, když se musí ve finiši soustředit na obrázek, ze kterého teprve zjistí, co mají vázat," podotkl hlavní rozhodčí Bláha.

Branný závod podle fáborků nebo podle azimutu měl pak šest stanovišť s dovednostními úkoly. "Například se střílí ze vzduchovky nebo leze po laně," uvedl za organizátory František Popelář. Dorostenci měli zdolat členitou trať o délce kolem čtyř kilometrů, kategorie mladších žáků do jedenácti let urazila něco mezi 2,5 a 3 kilometry a starší žáci do patnácti let zápolili na zhruba tříkilometrové trase.

Ta vedla i po brtnické sjezdovce a v okolním lese. "Podle azimutu běží dorostenci, děti se drží fáborků na značené trati," doplnil František Popelář. Při střelbě ze vzduchovky se třeba střílelo na vzdálenost deseti metrů na špalíky o velikosti 5 x 7 centimetrů.
Na jiných stanovištích například museli děti a dorostenci zorientovat mapu a určit azimut na nějaký bod podle buzoly, odpovědět na otázku, týkající se požární ochrany, ukázat, že umí vázat uzly, a překonávat vodorovné lano. To bylo u mladší kategorie třímetrové a u starších kategorií čtyřmetrové.

Krajská liga MH v Petrovicích

Sobota 15. září - V Petrovicích byla zakončena posledním kolem krajská soutěž mladých hasičů, která se i letos skládala z 5 soutěžních kol, v každém okrese proběhla jedna soutěž.
Z 55 zúčastněných týmů skončilo družstvo starších dětí Příseka A celkově na 9. místě, za které jim byl slavnostně předán pohár.

Hasičská soutěž v Rozseči

Sobota 8. září - Za sychravého a větrného počasí se uskutečnila soutěž mladých hasičů v Rozseči. Družstva starších a mladších dětí zde byly spojeny do jedné kategorie. Smůlu mělo družstvo Příseka A, kterému oba útoky nevyšly podle představ a skončilo až čtrnácté s časem 23:05.

Družstvo B mladších příseckých hasičů předvedlo svůj standardní výkon, když snad poprvé ve výsledkové listině předběhlo s dosaženým časem 22:66 družstvo Příseky A a skončilo třinácté.

Soutěž na náměstí v Telči

Sobota 1. září - Poslední prázdninový víkend se vyhlášené hasičské soutěže na náměstí v Telči opět zúčastnily obě družstva mladých hasičů z Příseky. Družstvo dospělých na noční soutěži letos již nestartovalo. Družstvo mladších hasičů při požárním útoku s časem 21,52 obsadilo pěkné 4. sto.

Liga Mladých hasičů v Přísece

Neděle 24. června - Sbor dobrovolných hasičů v Přísece po roce opět pořádal soutěž mladých hasičů. Požární útok (podle směrnic Plamen) byl rozdělen do dvou kategorií na mladší a starší družstva. Letos se klání zúčastnilo 13 dětských družstev a dosažené výsledky byly započítány do "Okresní ligy mladých hasičů". Předány byly i ceny pro dva dálky.